A testvérvárosok képzőművészeinek festészeti rögtönzését a SZAK Stúdió, az iparművészek találkozóját Alföldi Teréz népművész szervezte. A testvérvárosi fogyatékkal élők számára a Szülők Fóruma, a Segítőkéz- és a Sérültekért Alapítvány kínált programokat.
Nem mindennapi teljesítményre vállalkozott hat testvérvárosi képzőművész október 19-én: öt óra alatt készítettek el legalább egy alkotást egy óvárosi témáról. A kihívásra Brzeskoból Andrzej Paulka, Sannazzaroból Bonfiglio Natale Salvatore, Szovátáról Sánta Csaba válaszolt, a vendéglátókat pedig Regös Ági, Kisnémet Tímea és Szula Zsuzsa képviselte. Miközben a képzőművészek alkottak, az iparművészek az erdélyi Király Csaba és Farkas Attila fafaragó mesterekkel folytattak eszmecserét Alföldi Teréznél, a fogyatékkal élőket pedig a Szülők fóruma Egyesület és a Segítőkéz Alapítvány látta vendégül.
Este valamennyi résztvevő az óvárosi Közösségi Házban gyülekezett, ahol bemutatták a napközben született tizenegy művet. A versengő alkotók persze nem mind festők voltak: a szovátai Sánta Csaba például szobrász, de két pasztelljét bármelyik festő megirigyelhetné, a lengyel Andrzej Paulka főképp animációs filmek készítésében jeleskedik és művészettörténetet tanít, az olasz Natale Salvatore pedig főállásban pszichológus, és kedveli a figuratív grafikát, az emberábrázolást. A kiállítást értékelő Stefanovics Péter Munkácsy-díjas grafikus kifejtette, hogy az elkészült akvarellek, szénrajzok, pasztellek és olajfestmények művészi értékét nem idővel mérik. A délutánt mégis érdekesnek tartotta, mert a művészek szubjektív képsorai más-más élményt tükröznek ugyanarról a tájról.
Szabó Zoltán, az önkormányzat kulturális bizottságának elnöke jelképes ajándékokkal köszönte meg a vendégművészek szereplését. Másnap délelőtt a Sérültekért Alapítvány közös foglalkozást szervezett a testvérvárosi fogyatékkal élőknek és a népművészeknek a Gátőrházban. Szőttek, agyagoztak, gyapjút festettek. A képzőművészek kortárskiállítást tekintettek meg a fővárosi Ludwig Múzeumban. Koradélután Takács Péter BMK igazgató ajánlotta a résztvevők figyelmébe a Kőszegi Képzőművészek Körének kiállítását, majd Király Csaba sóváradi fafaragó mester színes, vetítéssel egybekötött előadását hallgatták meg az érdeklődők a sóvidéki népművészetről. A mester tizenhétezer sulykolót és mintegy harmincezer kopjafát faragott ki élete során. Egy másik kiállítás Kulcsár Bence és Márkus László citerajátékával nyílt meg az aulában. Az érdeklődők megtekinthették a brzeskoi Malgorzata Dusko és a hazai Dévai György fotóit, Sánta Csaba plasztikáit, Király Csaba és Farkas Attila mesteri faragásait, a sannazzaroi Fulgenzia Fossini kézzel festett kerámiáit, Angela Novarrini textilmunkáit, Andrea Bianchi Carnevale grafikus illusztrációit és a sannazzaroi „Archimide” Központ fogyatékkal élőinek kézimunkáit. A rendezvénysorozatot a Carmina Burana koncert zárta.
(Forrás: Hírtükör online)