Duna-Pó testvériség

A battai gyerekek minden reggel beültek az olaszok első tanóráira, és bár nem sokat értettek az ott elhangzottakból, hamar ráhangolódtak a nálunk megszokotthoz képest jóval lazább stílusra. Zsivajos jókedvvel teltek a programok: zenés-táncos műsorral ajándékozták meg egymást, festettek, kvízkérdésekre válaszoltak a Dunával és a Póval kapcsolatban, sportversenyeken mérték össze magukat. Ellátogattak Milánóba, meghallgattak egy templomi hangversenyt, és egy környékbeli kastélyban rácsodálkozhattak, mennyire hasonló szerszámokat használtak a rizstermeléshez a lombardiaiak, mint a búzához a magyarok. Az olasz gyerekek bemutatták, hogy náluk miket – például önvédelmet és baseball-t is – tanulnak tornaórán. Tanulságos volt a menzán szerzett tapasztalat: napi 5 euroért körülbelül ugyanolyan ellátást kapnak az olasz gyerekek, mint a mieink párszáz forintért. Igaz, arcmaszkban és gumikesztyűvel szolgálják ki őket a konyhás nénik, de ebéd után az egyszer használatos evőeszközök és tányérok a kukában landolnak. Ember- kontra környezetvédelem?

Az önkormányzat részéről Pátkai Zsolt alpolgármester kísérte el a csoportot. Találkozott Pietro Signorelli alpolgármesterrel, akit tájékoztatott az októberben felállt új testületről. Sannazzaroban májusban lesznek a választások, júliusban lejár a jelenlegi testvérvárosi szerződés, de a két alpolgármester kölcsönösen megerősítette, hogy a jövőben is szorgalmazzák a két város jó kapcsolatát.

Ezzel a találkozóval véget ért a két város iskolái közötti Duna-Pó program. Pátkai Zsolt kiemelte, fontosnak tartja hasonló aktív programok szervezését, mert ezek jelentik igazából a testvérvárosi kapcsolatok lényegét. A diákok és a tanárok ebben nagyon jó, kreatív partnerek. Az iskolai kapcsolatok főkoordinátora – Takács Béláné – nyugdíjba vonul, de az alpolgármester úgy fogalmazott, a városvezetés azon lesz, hogy a tanárnő által elültetett mag tovább fejlődjön és erősödjön.

Megosztás: