Törődjünk magunkkal nyáron is! A stroke nem utazik nyári szabadságra

Dr. Buza Tibor kardiológus szakorvos tájékoztat a vérnyomás legfontosabb tudnivalóiról.

A vérnyomás definíció szerint az a nyomás, amelyet a szív összehúzódásának következtében a vér az ér falára kifejt. Az erek falán mérhető nyomás a vérkör különböző részein a szívtől való távolság és az erek vastagságának függvényében változik. Az általános orvosi gyakorlatban – és az otthoni mérés esetén is – vérnyomás alatt a bal felkar artériájában a szív magasságában mért nyomást értjük.
A vér nyomása a szív ritmikus összehúzódásának következtében periodikusan is változik. Az összehúzódott bal kamra által létrehozott csúcsnyomás a méréskor a „felső” értéket adó, szisztolés érték. A balkamra elernyedési fázisában a vérnyomás meredeken esik, eléri a minimális értéket, az ún. diasztolés vérnyomást, azaz az „alsó értéket”, majd ismét meredeken emelkedni kezd. Az alsó érték főként attól függ, hogy a vér milyen sebességgel tud továbbfolyni az artériákból a kapillárisokba. A percenként továbbított vérmennyiség a perctérfogat, ami az egyszeri pumpálásra továbbított vérmennyiség és a pulzus (a szívverések egy perc alatti gyakorisága) szorzata. A pulzusszám növekedésekor általában fokozódik a vérnyomás is.
A vérnyomás az idegrendszer pillanatnyi állapotától és a fizikai aktivitástól függően egészséges embernél is állandóan változik a nap folyamán. A vér nyomása az életkorral is változik, pontosabban a korral járó érelváltozások miatt.

Gyakori kérdések:

Normális-e, hogy délután leesik a vérnyomásom, máskor meg nagy, 120/80 Hgmm-t meghaladó értékek mérhetők?

A normálisan átlagos 120/80-as értéktől való eltérés nem rendellenes. Fiatal és idős korban egyaránt napszakosan is változik a vérnyomás. Kora reggel, ébredés után a legmagasabb a vérnyomás, majd a nap folyamán csökken az értéke, aktív időszakainkban pedig nagyobb, hiszen alkalmazkodik a szervezet oxigénigényéhez. A napi ritmuson túl az izgalom, a fizikai terhelés, a szervezet víztartalma, az időjárási frontok és még számtalan belső és külső tényező is befolyásolja értékét.

A következő alkalommal megtudhatják, hogy miért veszélyes a túl alacsony és a magas vérnyomás!

Szakmai partnerünk: Százhalom Egészségügyi Központ

Megosztás: