Dr. Ruby Erzsébet kardiológus az alacsony és a magas vérnyomás veszélyeire hívja fel a figyelmet.
Miért veszélyes az alacsony és a magas vérnyomás?
Alacsony vérnyomás során egyenetlen az agy vérellátása. Kiváltó oka lehet egy ártalmatlan szabályozási rendellenesség, vékony testalkat, pubertáskor, szív és vérkeringésre szedett, depresszió elleni gyógyszer, vagy más nyugtató használata is. Ha az agyunk nem kap elég friss vért, szédülés, memóriazavar, zavart tudat, nemritkán fülzúgás, enerváltság, fáradékonyság és emiatt alulteljesítés, rossz koncentráció és morcos kedv léphet fel. Nőknél 100/60, férfiaknál 110/70 a határérték.
Több mozgással, pl.: kocogással, úszással és kellő mértékű folyadékfogyasztással a vérnyomás emelhető.
Magas vérnyomás
Magas vérnyomás betegségről nem akkor beszélünk, amikor valakinek felmegy a pumpája, bár való igaz, hogy a feszültség, az idegesség is előidézhet magas vérnyomást. A magas vérnyomás oka sok esetben nem ismert. Ilyenkor a vér fokozott erővel nyomódik a vér falához, melynek következtében az artéria belső felszínén sérülések alakulnak ki. E helyeken a koleszterin könyebben rakódik le, kedvezve az érelmeszesedés kialakulásának.
A magasvérnyomás legegyszerűbben a vérnyomás rendszeres mérésével szűrhető. Minden egészséges felnőtt is legalább évente egyszer méresse meg a vérnyomását. A súlyosan emelkedett vérnyomás tünetei a következők:
• Fejfájás
• Mellkasi fájdalom
• Szédülés
• Szívdobogásérzet
• Rossz közérzet, fáradtságérzés
A megnövekedett vérnyomás terheli a szívet, az erek falának károsodásához vezet és olyan súlyos szövődményekkel fenyeget, mint a szívinfarktus, a szélütés (stroke), szívelégtelenség, perifériás érbetegség (érszűkület) vagy veseelégtelenség.
A következő alkalommal megtudhatják, hogy mi a hipertónia betegség!
Szakmai partnerünk: Százhalom Egészségügyi Központ