KERESZTÉNY ÉRTELMISÉGIEK SZÖVETSÉGE
(Rövidített ismertető)
A legnagyobb keresztény, civil szervezet – egyesületi formában működve – Magyarországon. 1989-ben alapította Dr. Csanád Béla professzor, a Hittudományi Akadémia gyakorlati teológia tanszékének rendes tanára. Az alapító 1996. november 25-én bekövetkezett halála után az Egyesület Dr. Osztie Zoltán plébánost, teológiai tanárt választotta elnökévé.
Az Egyesület igazi erejét a helyi csoportok alkotják, melyek száma 80, és mintegy 6000 tagot számlálnak.
A tagságon túl a csoportmunka kisugárzása komoly társadalmi tényező. Minden városban, vagy településen, ahol a KÉSZ megalakul, hamarosan meghatározó szellemi-lelki központtá lesz. Az Egyesület célja az evangelizáció, mely kettős tevékenységi kört jelöl ki számunkra. Egyrészt a saját tagságunk felé irányul, hogy valóban értelmiségi szinten ismerjék hitüket, és azt öntudattal képviseljék. Ennek érdekében előadássorozatokat, szabadegyetemeket, kerekasztal vitákat szervezünk. Számos helységben a keresztény óvoda vagy iskola elindulása a KÉSZ csoport kezdeményezésének és munkájának köszönhető. A másik irány pedig az Evangélium, azaz Jézus Krisztus képviselete a közélet minden területén. Ennek legjobb fóruma a JEL című kulturális és spirituális folyóiratunk.
Kulturális rendezvényeink, közéleti szerepvállalásunk, erkölcsi kérdésekben való megnyilatkozásaink, politikai fórumaink ennek jegyében fogantak. Szívügyünk még a magyarság létének és önbecsülésének támogatása. Ezért intenzív kapcsolatot tartunk fenn a felvidéki társszervezetekkel, a délvidéki magyar közösségekkel és az erdélyi magyarsággal, ahol líceumot épített a debreceni helyi csoportunk.
Értelmiségi szervezet a KÉSZ, ami azt jelenti, hogy azokat az embertársainkat szólítjuk meg, akik sajátos (keresztény = krisztusi) belső, szellemi – lelkiéletet élő emberek. Nemcsak azok tartoznak tagjaink közé, akiknek diplomájuk van, hanem azok is, akik valóban élik az írástudók felelősségét. A meghatározásban az ökumenikus vonás is benne van, hiszen mindaz, aki krisztusi ember, vagyis eleven kapcsolata van Jézus Krisztussal, magáénak tudhatja szövetségünket.
Célunk a továbbiakban még, hogy a szakmai munkát és a fiatalok megszólítását, illetve mozgósítását hatékonyabbá tegyük. Keressük a kapcsolatot más szervezetekkel, vagy egyesületekkel annak érdekében, hogy a közéletben teljesebben képviseljük a keresztény alternatívát.
A szociális érzékenység is jellemzi közösségünket, hiszen a győri szervezet, mely a legerősebb, gyermektábor építésén fáradozik, ahol a nehéz sorsú és a határainkon kívül élő magyar gyerekek nyaralási lehetőségét kívánják megteremteni.
Jól látható az eddig elmondottakból is, hogy a KÉSZ egy olyan tág keretet biztosít, melyet az egyes csoportok a maguk helyi adottságainak megfelelően töltenek meg tartalommal, értelmiségi kezdeményező erővel.
Az új tagokat szeretettel várjuk sorainkba.
Dr. Osztie Zoltán, a KÉSZ elnöke
KÉSZ országos központjának címe:
1053 Budapest Egyetem tér 5. I. em. 5.
Telefon/ fax: (06-1) 328-0164, 328-0165
E-mail:
KÉSZ Helyi Csoportjának címe:
2440 Százhalombatta, Szent István Templom
A KÉSZ Helyi Csoportjának története, tevékenysége, programjaink eseményei, négy éves működésünk alatt: Mits János r.k. plébános támogatásával Százhalombattán a KÉSZ Helyi Csoportja 2oo2. február 25-én alakult meg a Szent István Templom hittantermében, 24 rendes és egy pártoló taggal. Dr.Osztie Zoltán elnök levélben köszöntötte a csoportot.
Tevékenységünkről, programjainkról a KÉSZ Hírek című kiadványunkban és más médiumokban rendszeresen tájékoztattuk tagjainkat, az egyházközség minden tagját és a szélesebb közvéleményt. Esetenként a jövőben is ezt kívánjuk tenni. A lakosságot közvetlenül érintő fontos témákban állásfoglalásainkat is megjelentetjük.
Megalakulásunktól kezdve részt veszünk és koszorúzunk minden városi ünnepségen. Ezen kívül mi is szerveztünk hagyománnyá vált megemlékezéseket: a dunaparti Árpád-kori keresztnél, a kereszténység felvételének helyi emlékművénél augusztus 15-én. A szovjet támadás november 4-i emléknapján az 1956-os forradalom elesett hőseiért könyörgünk.
2oo2 áprilisában volt első Bari-bálunk, melyet a Cserkész csapat segítségével eddig minden évben megrendeztünk. Újabban a Karitász, a Kolping Család Egyesület és a Halmok Polgári értékőrző Egyesület is részt vállal a megrendezésében, és így időközben kibővült egyházközségi bállá.
A KÉSZ országos rendezvényein, konferenciákon, zarándoklatokon és választmányi üléseken rendszeresen részt veszünk.
Előadásainkat széleskörű érdeklődés kíséri. Szerveztünk és szervezünk a hívek kulturális, közéleti és társadalmi tisztánlátásának elősegítésére több előadást: a magyar kultúra terjesztését és lelki erősítésünket felvállalva hívunk meg előadókat a Magyar Kultúra és a Magyar Költészet Napjára. Legemlékezetesebb előadást az azóta az örökkévalóságba távozott Bubik István színművész tartotta. Meghívott vendégeink voltak többek között Kállai Eszter a Szépen Emberül Alapítvány elnöke, Maczkó Mária és Szabó András előadóművészek, Hoffman Rózsa pedagógus, Dr. Papp Lajos szívsebész professzor, Békefy Lajos református teológus, Pitti Katalin operaénekes, Gyurkovics Tibor és Döbrentei Kornél költők.
Szorosan együttműködünk az egyházközség szervezeteivel: a Kolping Család Egyesülettel és a Karitásszal. Közös juniálist szerveztünk a Kolping Család Egyesülettel, végeztünk Szent Család Járás ájtatosságot és létre hoztuk a Szent Család Imakört.
Bekapcsolódtunk a városi civil szervezetek munkájába, a SZÁCIT keretében, hogy szélesítsük hatókörünket, annak minden bemutatkozásán, rendezvényén részt veszünk.
Tagjaink szervezetten és egyénenként is aktívan részt vesznek az egyházközség munkájában és a város közéletében:, rendezvények szervezése, sütemények sütése, könyvterjesztés, szállásadás, takarítás stb. formájában. Tagjaink gyakran a Kolping Család Egyesület, a Karitász, az Szent Család Imakör, a Szent István Kórus, a Halmok Polgári Értékőrző Egyesület, az 1026 sz. Szent László Király Cserkészcsapat, és több városi szakbizottság tagjai is.
Szívesen látjuk ökumenikus szervezetünkben a hívők azon tagjait, akik hajlandók értelmiségi létük felelősségét felvállalni. A kitartó tagságnak köszönetet mondunk a hívők bármely okból védelemre, támogatásra, képviseletre szoruló tagjai nevében.
Isten áldása kísérje életünket.