Elemzés a Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság illetékességi körébe tartozó egyéni vállalkozók 2007. évi tevékenységéről
A régiónk illetékességi körébe tartozó egyéni vállalkozók 2007. évről 72 809 db személyi jövedelemadó bevallást nyújtottak be, 7 279 darabbal kevesebbet, mint az előző évben.
A munkavégzés jellege szerinti megoszlásuk a vizsgált években lényeges eltérést nem mutatott. A legtöbben főállásban végzik vállalkozási tevékenységüket.
Nemzetgazdasági ágakhoz való tartozás szempontjából a legtöbb egyéni vállalkozót foglalkoztató terület a különféle szolgáltatások, ingatlanügyletek, a kereskedelem és javítás, valamint a szállítás, raktározás, posta, távközlés. Az átalányadózást választók legkedveltebb ágazatai továbbra is a szállítás, a raktározás,a posta és a távközlés.
A költségeikkel tételesen elszámoló egyéni vállalkozók több mint fele nyereséget realizált 2007-ben, ez a 2006. évi bázishoz képest 18,7 % -kal több vállalkozót jelent. A vállalkozói létszám csökkenése miatt azonban az elért árbevétel 408,8 Mrd Ft, mely 5,2 % -kal alacsonyabb az előző évinél.
A bevételek munkavégzés jellege szerinti megoszlásában jelentős változások az előző évhez viszonyítva nem következtek be. A régiós szintű összes bevétel 72,6 % -át négy ágazat – a kereskedelem, javítás, az ingatlanügyletek, a gazdasági szolgáltatások a szállítás, raktározás, a posta és távközlés, és a feldolgozóipar – vállalkozói termelték meg.
Az egy főre eső átlagos bevétel növekedést befolyásolta a minden ágazatra kiterjedő jelentős vállalkozói létszámcsökkenés. A 4,9 % -os fajlagos árbevétel növekedés 9,1 % -os vállalkozói létszámcsökkenés mellet jött létre.
A régiónkba tartozó egyéni vállalkozók költsége 2007. évben 400,3 Mrd Ft-ot tett ki, mely 6,8 % -kal kevesebb a bázis évinél (429,4 Mrd Ft.). A fajlagos költségek régiónkban 3,2 % -kal nőttek, míg országosan 4,8 % -os emelkedés figyelhető meg. A vizsgált időszakban a régiós költségek részaránya a nemzetgazdaságon belül ágazati szinten nem változott.
2007-ben a költségelszámolást választó vállalkozók 58,4 % -a, 37 400 fő élt a vállalkozói kivét költségként való elszámolásának lehetőségével. A vállalkozói kivét tömege 30,5 Mrd Ft., az egy vállalkozóra vetített összege 814 e Ft., amely 18,5 % -kal magasabb a bázis évben vallott összegnél és 2007-ben először haladta meg a minimálbér szintjét. A vállalkozói kivét döntő hányada (83 % -a) az adótábla alsó sávjába tartozott és a legalacsonyabb (18 %-os) személyi jövedelemadó kulcs szerint adózott.
A nyereséges vállalkozóknál a tárgyévben 19,4 Mrd M Ft. összegű nyereségtömeg realizálódott, amely szinte teljesen megegyezik az előző évben elért összeggel.
A veszteséges bevallást benyújtók bevallásán szereplő veszteség volumene csökkent, a csökkenés mértéke 32,8 % -os.
A cash-flow elv alapján kimutatott költségek és bevételek szembeállításával a nulla eredményűek száma a hatodára csökkent, de jelentős a veszteségesek zsugorodása is, mely tendenciákkal párhuzamosan a nyereségesek száma egyharmad résszel nőtt. Régió szinten a veszteség összege 13,1 Mrd Ft-ról 8,9 Mrd Ft-ra csökkent.
A 2007. július 1-jétől hatályba lépett jövedelem (nyereség)-minimum rendelkezés hatására 9 127 veszteséges (a veszteségesek 40 % -a) és 4 692 nulla eredményű költségelszámoló (a nulla eredményűek 53 % -a) számított ki vállalkozására vonatkozóan 91,5 M Ft vállalkozói szja-t. Országosan a költségvetés szja bevételei a jövedelem-minimum bevezetésével 416,7 M Ft-tal nőttek azáltal, hogy az új törvényi rendelkezéssel megpróbáltak újabb adózói köröket bevonni a közterhek viselésébe.
A vállalkozók továbbra is legkedvezőbbnek az osztalékadó megállapítását tartják, feltehetően a járulékterhek minimalizálása miatt. 2007-ben ez az adónem 29 494 főt érintett 136 e Ft/fő értékben.
Az illetékességi körünkbe tartozó egyéni vállalkozók közül 2007-ben 3 944 adózó vallott 919 M Ft összegű különadót. Az egy főre jutó kötelezettség 25,2 e Ft.
Régiónkban 2007. évben 132 vállalkozó vett igénybe összesen 135 M Ft. összegű támogatást. A támogatásban részesülők száma az előző évhez mérten 61 fővel csökkent és az igénybe vett összeg is kevesebb lett 23 M Ft-tal.
A Közép-magyarországi Régióban 2007. évben 11 015 fő egyéni vállalkozó, az összes vállalkozás 17 %-a foglalkoztatott alkalmazottat, illetve működött családtag bevonásával. A legnagyobb foglalkoztató a feldolgozóipar és a kereskedelem, a javítás ágazat volt, itt dolgozott az alkalmazottak és családtagok közel fele.
Az átalányadózás szerinti működést 2007-ben a vállalkozók 12 % -a, 8 886 fő választotta. Közülük legtöbben főállásúként (75 %) végezték munkájukat.
A megelőző évhez viszonyítva átlagosan 10 % -kal nőtt az átalányadózók jövedelme, de jövedelmük még így is elmarad a minimálbér felétől.
Az olvasó kérdez – dr. Orbán Ildikó, az APEH Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának ügyfélkapcsolati főosztályvezetője válaszol
Kérdés: A gyermekem már három éve külföldön lakik. Az APEH levelet küldött, hogy rendezetlen a biztosítási jogviszonya. Kell-e valamit tennem, vagy ráér, ha majd egyszer hazalátogat külföldről?
Az egészségügyi szolgáltatással kapcsolatos biztosítási jogviszonyt célszerű minél előbb rendezni. A hozzátartozó akkor járhat el, ha eseti meghatalmazással rendelkezik.
A jogviszony rendezésének módja, hogy a T1011-es nyomtatvány kitöltésével bejelentkeznek, és az egészségügyi ellátásért havi 4.350 forintot fizetnek.
A jogviszony rendezhető úgy is, hogy a tartósan külföldön tartózkodó gyermek az állandó lakcímről kijelentkezik, és ezáltal az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége megszűnik.
Kérdés: Állandó munkahelyem nincs, alkalmi munkavállalói könyvvel szoktam dolgozgatni. Ennek alapján jogosult vagyok-e az ingyenes egészségügyi szolgáltatásra?
Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás után megfizetett közteherjegy nem tartalmaz természetbeni egészségügyi hozzájárulást. Ebből következően az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatott személy kizárólag baleseti ellátásra jogosult. Ha nincs olyan jogviszonya, amelynek alapján az egészségügyi hozzájárulás megfizetettnek minősül, akkor a természetbeni ellátás érdekében, a T1011-es nyomtatvány benyújtásával be kell jelentkeznie az APEH-nál , és havonta 4.350 forintot kell fizetnie.
Kérdés: Bérbe adom a lakásomat egy kft-nek. Nyilatkoztam részükre, hogy az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat választom, ennek ellenére 25 százalék adót vonnak le. Helyes az eljárásuk?
A kft eljárása nem helyes. Ha Ön úgy nyilatkozott, hogy a jövedelmét az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint állapítja meg, akkor a kifizetőnek az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint kellene megállapítania az adóelőleget is. Ha a hibát nem sikerül rendezni a kft-vel adóéven belül, akkor választását az adóbevallásában érvényesítheti.