1955-ben született Debrecenben. Régész, muzeológus, a százhalombattai „Matrica” Múzeum és a Régészeti Park alapító igazgatója, a magyarországi kísérleti régészeti kutatások úttörő egyénisége.
Százhalombattára 1984-ben került, ahol azzal bízták meg, hogy a helytörténeti gyűjteményre alapozva hozzon létre városi múzeumot. A „Matrica” Múzeum a látogatók számára 1987-ben nyitotta meg kapuit a kor egyik legkorszerűbb helytörténeti kiállításával. Poroszlai Ildikó nevéhez kötődik Magyarország első őskori szabadtéri múzeumának, a százhalombattai Régészeti Parknak a létrehozása is. A Régészeti Park egyik fő feladatának a kísérleti régészet el- és megismertetését tartotta. Neki köszönhető, hogy a 115. számú halomsír 2700 éves páratlan leletét ma rekonstruált állapotban, a helyszínen csodálhatja meg a nagyközönség.
A színvonalas szakmai munka érdekében fő céljai közé tartozott a hazai és nemzetközi kapcsolatok építése, a tudományos kutatómunka, a hazai és nemzetközi konferenciákon való részvétel, könyvek, kiadványok, szóróanyagok szerkesztése, kiadása, publikálása. Alapító tagja a hazai muzeológusok szakmai szervezetének, a Pulszky Társaságnak, ahol kezdeményezésére jött létre a Kismúzeumi Tagozat. 1998 és 2002 között egyik trénere és koordinátora volt a holland-magyar kormányközi kapcsolat keretein belül működő MATRA program kismúzeumi vezetők managementje projektnek. 1996 óta a svéd-magyar tudományos együttműködés egyik vezetője.
Irányítása alatt, 1998-ban a „Matrica” Múzeum elnyerte az Év múzeuma címet, ugyanebben az évben Pro Urbe Százhalombatta Díjjal ismerte el munkáját az önkormányzat. A múzeum példaértékű működtetéséért a város 1999-ben „Múzeumpártoló Önkormányzat” kitüntetést kapott. 2004-ben Pest Megye Önkormányzata a „Pest Megyéért Emlékérmet” adományozta a „Matrica” Múzeum kollektívájának, kiemelve Poroszlai Ildikó érdemeit.
A város meghatározó személyisége volt, hazai és nemzetközi szinten komoly szakmai elismeréseket mondhatott magáénak. Érthető, ha 2005-ben, betegség miatt bekövetkezett váratlan és korai halála nemcsak kollégáit, hanem az egész várost megrázta. A százhalombattai önkormányzat utcát nevezett el róla a Régészeti Park mellett, és a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozatával közösen emlékérmet alapított tiszteletére, amelyet 2006 óta minden évben egy-egy kiemelkedő kismúzeumi kollektívának adományoznak.
2008-ban a százhalombattai önkormányzat emléktáblát avatott tiszteletére a felújított múzeumépület homlokzatán, 2010-ben pedig posztumusz díszpolgári címet adományoztak számára.