Dr. Tüske László

drtuske

Dr. Tüske László 1938. augusztus 15-én született a Zala megyei Resznek községben. 

A Teleki Blanka Tanítóképző elvégzését követően a szülőfalujához közeli Baglad községben kapott tanítói állást. Felettesei gyorsan felfigyeltek szorgalmára, tehetségére, mert 1961-től már a Lenti Járási Tanács Művelődési Osztályán dolgozott tanfelügyelőként. A mind magasabb szintű tudás és képzettség megszerzése érdekében tanulmányait elsőként a Pécsi Tanárképző Főiskolán folytatta, ahol biológia-mezőgazdasági szakos tanári képzettséget szerzett, majd az ELTE pedagógia-közoktatási irányítási szakát végezte el 1981-ben, ezt követően 1987-ben bölcsészettudományokból doktorált. 

Pályázat révén 1972-ben került Százhalombattára, a Városi Tanács Művelődési Osztályának lett a vezetője, s egészen a rendszerváltásig töltötte be e tisztségét, s irányította, szervezte, koordinálta a város oktatási, művelődési, egészségügyi és sport feladatait. Ezen időszak alatt közreműködésével, az előkészítő munkában való aktív részvételével új intézmények, iskolák, óvodák, bölcsődék, sportlétesítmények jöttek létre. 

Így többek között: Eötvös Loránd Általános Iskola, Arany János Általános Iskola, Széchenyi István Szakközépiskola, Nevelési Tanácsadó, Pitypangos, Kipp-Kopp és Szivárvány Óvoda, Barátság Művelődési Központ és Könyvtár, Városi Zeneiskola, Matrica Múzeum, Szakorvosi Rendelőintézet, Városi Sportcsarnok, Városi Strand. 

A teljesség igénye nélküli felsorolásból is kitűnik, mennyi minden kötődik Dr. Tüske László személyéhez és munkásságához. Az intézményhálózat kialakításával és működtetésével kapcsolatos szervező, irányító munkáján kívül lelkesen támogatta a Forrás Néptánc-együttes százhalombattai befogadását, százhalombattai kórusok, művészeti csoportok létrejöttét, segítette működésüket. Irányításával a százhalombattai oktatási, kulturális intézmények működése, szakmai munkájuk országos viszonylatban is példaértékű volt. 

A rendszerváltást követően új általános iskola épült városunkban. A Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola alapítását Dr. Tüske László készítette elő, majd az alapítástól 1998-ig vezette az intézményt magas színvonalon a szülők és a fenntartó elvárásának egyaránt megfelelve.

Dr. Tüske László 1994-2010-ig 4 képviselői cikluson keresztül volt tagja Százhalombatta Város Önkormányzata Képviselő-testületének, melyből 8 éven át alpolgármesterként dolgozott és tevékenykedett. Ezen időszak alatt is igyekezett a tisztségéből fakadó feladatok ellátása során az oktatási, kulturális intézmények működtetését szakmai munkájával, tapasztalatai átadásával, bölcsességével segíteni. Az intézményvezetők, pedagógusok mindig számíthattak és a mai napig is számíthatnak támogatására, emberséges hozzáállására.

A pedagógusok, azon belül is a pályakezdő pedagógusok problémáinak megoldására mindig különös figyelmet fordított. Ha segítségért fordultak hozzá, biztosak lehettek abban, hogy problémáik meghallgatásra talált.

A Millennium évében, 2000-ben alpolgármesterként a Millenniumi Szervezőcsoport munkáját vezette. A szervezőcsoport és Dr. Tüske László kiemelkedő színvonalú, nagy odaadással végzett munkájának köszönhetően számos rendezvény megtartására került sor, s tette emlékezetessé a millenniumi ünnepségsorozatot, továbbá több művészeti alkotással gyarapodott a város. Ekkor került a Szent István térre a Szent István szobor, valamint a Csodaszarvas legendáját megjelenítő díszkút. Közreműködésével jött létre – a Matrica Múzeum épületén elhelyezett – a Poroszlai Ildikónak és Ferenczi Illésnek emléket állító – személyükhöz méltó – művészeti alkotás. 

Dr. Tüske László több mint negyven éve szolgálja városunkat, az itt élő embereket. Nagyon sokan ismerik, és nagyon sokan elismerik azt az igényességet, emberséget, és tisztességet, amely osztályvezetőként, iskolaigazgatóként, képviselőként és alpolgármesterként egyaránt jellemezte, és mind a mai napig jellemzi munkásságát.

Megosztás: