Elhunyt László Bandy – „Aki megtanított bennünket látni”
(1941– 2025)
Megrendüléssel és szomorúan értesültünk László Bandy haláláról, elment városunk kiváló személyisége, művésze, alkotója, tanítója, sokak Bandy bácsija. Példaértékű munkásságot hagyott maga után. A művészeteken keresztül tanított, úgy érezte, hogy felelőséggel tartozik a felnövekvő generációért. Grafikáin, karikatúráin, dobozgrafikáin, köztéri szobrán keresztül maradandót alkotott.
Már gyermekkora óta megszállottan rajzolt, tehetségét fejlesztette, amely később hivatása lett. A diploma megszerzése után népművelőként is dolgozott, ebben az időben ismerkedett meg feleségével, Julikával, aki könyvtáros volt. Az 1970-es évek alatt érkeztek Százhalombattára Takács Péter mellé a DKV Művelődési Házába, ami akkor a finomító baraképülete volt. Innen szerveződött később a lakótelepi munkásszálló alagsorából a könyvtár, a klubélet, az információs központ, ahonnan kiszolgálták a városi közművelődési igényeket. László Bandy itt indította el az első képzőművészeti csoportját a SZEM stúdiót, majd galériát hozott létre, később Sprektum értelmiségi klubot. A 90-es években átvette a SZIKE – Batta első ifjúsági egyesület vezetését, amely a mai napi működik. Itt igazi kulturális élet zajlott, filmklub, színjátszó kör is működött, ahol Bandy látásmódot, képzőművészetet, rajzot tanított. 1985-ben a Barátság Művelődési Központban elindította a Látás Iskoláját, amelyből létrejött 1992-ben a Városi Művészeti Iskola képzőművészeti tagozata. Az egykori Szikéseknek Nyitott Műhelyt, képzőművészeti szabadiskolát indított. 1996-ban elindult a SZAK Stúdió, amely tárlataival, meghatározó lett Százhalombatta kulturális életének. Felesége a Városi Könyvtár könyvtárosa volt, majd lánya is, Anikó, aki most részesült városi elismerésben, Bandy nagy örömére.
László Bandy élete során több száz gyermeket tanított, ismertetett meg a képzőművészet alapjaival, tanított „látni”, érteni a művészeti kifejezésmódokat. Kezei alatt felnőtt egy olyan generáció, akik közül sokan művészeti pályát választottak, önálló kiállításokon szerepelnek. 1990 óta szervezett gyermek és felnőtt alkotótáborokat, amelyet addig folytatott míg az egészsége engedte. Önkormányzatunk első választási ciklusában tagja volt a kulturális bizottságnak is, létrehozta Batta első Rádióját, amelyben sok fiatalnak adott lehetőséget. Alkotásait intézményeink őrzik, 2006-ban avattuk fel a „Világfa” című köztéri alkotását. Számos kiállítást tudhatott magáénak Százhalombattán, országosan és határon túl is, számos művészeti szervezet tagja. Óriási érdeme, hogy a százhalombattai fiatal művészeket összefogta, támogatta, útjukat egyengette, bemutatkozási lehetőséget biztosított számukra. A tanítást az önmegvalósítás legszebb, leghasznosabb módjának tekintette, mindezt tette mindaddig míg ereje engedte. Betegségében még az utolsó pillanatig rajzolt. Hiányát nem tudjuk pótolni, de ott van az alkotásaiban, tanításaiban, mindazokban, akik valamilyen módon kapcsolatba kerültek vele és emberi nagyságával.
Önkormányzatunk közösségépítő, értékteremtő munkájáért 1994-ben Közművelődési Díjjal, 2020-ban „Pro Urbe Százhalombatta” Díjjal tüntette ki.
Számos személyes élményem, történetem, emlékem van László Bandyról, megtisztelő, hogy élvezhettem a barátságát, végig kísérhettem munkásságát!
Százhalombatta Város Önkormányzata, a százhalombattaiak és a magam nevében részvétemet fejezem ki az egész családnak! Isten nyugosztalja László Bandyt! Emlékét szívünkben örökké megőrizzük!
Mély együttérzéssel és tisztelettel!
Vezér Mihály
polgármester