2000-ben a Párizsi Charta február negyedikét a „Rák Világnapjává” nyilvánította, hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje „a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen”.
A modern, felgyorsult élet civilizációs ártalmai jó alapot teremtenek a /rák/betegségek kialakulásának.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint, a sokat emlegetett genetika csak 27%-ban felelős a betegségek kialakulásáért, ennél jóval nagyobb arányban, 47%-ban életmódunkkal befolyásoljuk egészségi állapotunkat. Persze sokkal egyszerűbb az örökletes okokra hárítani a felelősséget, mint változtatni a rögzült, helytelen szokásokon.
A rákbetegségek kialakulásának megelőzéséért – az egészségtudatos életvitel mellett – az ajánlott szűréseken való részvétellel, testünk változásainak megfigyelésével, az önvizsgálattal tehetünk a legtöbbet. A rendszeres önvizsgálat által észlelt elváltozások elősegítik a rák korai diagnosztizálását és kezelését, természetesen csak, ha orvoshoz is fordulunk felismerésünkkel.
„Jelenleg Magyarországon az a helyzet, hogy száz olyan nő közül, akinek tanácsos lenne részt venni nőgyógyászati rákszűrésen, 64 nem jelenik meg. Ezzel kiteszi magát annak, hogy kialakuljon nála a méhnyakrák, és bekerüljön a közé a 420 fő közé, akik évente meghalnak ebben a betegségben.” /Prof.Dr. Simon Tamás, Magyar Rákellenes Liga/.
És akkor még csak a méhnyakrákot említettük, amelynek a megelőzése – a HPV elleni oltások támogatásával – Százhalombattán már 2007 óta folyik, mindig újabb célcsoportokat felvéve a támogatottak körébe.
Ma Magyarországon a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek vezetik a halálozási listát. Példaértékű a Városi Szűrőprogram elindítása, amely ezen betegségek kialakulásának megelőzését, korai felismerését kívánja elősegíteni.
A vastagbél- és végbéldaganatok előfordulása is világszerte emelkedő gyakoriságot mutat, ez hazánkban évente 8000 új megbetegedést jelent, kialakulásában számos kockázati tényező szerepet játszik, pl.: nehéz, zsíros ételek, rostszegény étkezés, alkohol és vörös húsok mértéktelen fogyasztása, idősebb életkor.
Kevés azon rosszindulatú daganatok száma, ahol a kialakulás oka tisztázott, az egyik ilyen kivétel a tüdőrák. A tüdőrákosok 90%-a évek óta rendszeresen dohányzik. A tüdőrák kialakulásának kockázata sokszorosa a passzív dohányzóknál is, szemben a nemdohányzókkal.
Ugyan csak évente egyszer kap nagyobb figyelmet a daganatos betegségek térhódítása, de megelőzésükért naponta szükséges tennünk!
A Magyar Rákellenes Liga honlapján részletesen olvashatnak a daganatos betegségek megelőzéséről, a szűrésekről, az önvizsgálatról, és a kialakult betegségek kezelési eljárásairól (www.rakliga.hu).
Figyelje önmagát, és bátran keresse orvosát!
Jó egészséget kívánok!
egészségnevelő