2006. szeptember 14-17. közötti időszakban valósult meg – Brzesko és Szováta testvérvárosok részvételével – az Európai Unió által támogatott projekt, melynek keretében 47 fős küldöttséget látott vendégül Százhalombatta városa.
2006. szeptember 14-én az esti órákban érkezett meg a 20 fős szovátai, és a
27 fős brzeskoi vendégcsoport. A szülők a szálloda előtt várták a vendéggyerekeket és pedagógusokat, hogy hazavigyék őket otthonukba. Ők a teljes időszak alatt a családoknál laktak, akik reggeli és esti étkezésüket is biztosították. A küldöttség többi tagját a helyi szállodában helyeztük el.
2006. szeptember 15-én a kora délelőtti órákban ellátogattak a tanulók és a pedagógusok a helyi általános iskolákba, hogy bepillantást nyerjenek a magyar iskolai életbe, és egyáltalán lássák, hogy milyenek nálunk az oktatási intézmények. Ezt követően került sor az Európai Uniós szellemi vetélkedőre, ahol a testvérvárosi gyerekek mellett a 4 helyi általános iskola 10 fős csapatai mérték össze tudásukat. A vetélkedőt a lengyel testvérváros csapata nyerte meg. A megmérettetés során kiderült, hogy a gyerekek mennyire vannak tisztában a tagországokkal, az országjelzésekkel, a zászlókkal, a jellegzetes épületekkel, a nemzetek ételeivel. A szervezést az 1. sz. Általános Iskola vállalta magára.
A vetélkedővel párhuzamosan további két program is zajlott. A Szovátai Polgármesteri Hivatal munkatársai látogatást tettek a Százhalombattai Polgármesteri Hivatalban, ahol a stratégiai tervezés, illetve a gyámhatósági munkát illetően folytattak eszmecserét a kollégákkal.
A délelőtt folyamán látogattak el a brzeskoi fogyatékkal élők a Sérültekért Alapítvány házába, ahol kézműves bemutatót tartottak részükre a százhalombattai fogyatékkal élők, és ők maguk is kipróbálhatták a szövő-fonó és egyéb kézműves eszközöket. A bemutatónak és magának a délelőttnek nagy sikere volt. A csoportot a helyben működő szakközépiskola két diákja kísérte.
Délután került sor a 12-13 éves korosztály sportvetélkedőjére a hagyományos városi rendezvénysorozat, a Battai Napok helyszínén. A vendéggyerekek korosztályának megfelelően került összeállításra a város általános iskoláiból egy vegyes csapat, és fél órás játékos vetélkedőn vettek részt a Sportcsarnokban. A szervezést a Városi Szabadidő Központ, illetve a város testnevelő tanárai vállalták fel.
2006. szeptember 16-án délelőtt bonyolították a szervezők a fogyatékkal élők úszóversenyét. A helyi tanuszodában rendezett verseny újabb tapasztalatokat hozott a lengyel testvérvárosban élőkről. Százhalombattán nagy hangsúlyt helyeznek az úszásoktatásra, míg Brzeskoban ez nem szerepel a foglalkozások között. A szervezésben a VUK Sport Egyesület és a Városi Szabadidő Központ vett részt.
Ebéd után a vendégek látogatást tettek Magyarország első őskori szabadtéri múzeumában, ahol a bronzkorból, vaskorból feltárt házak, kemencék és melléképületek hiteles másolatait tekinthették meg. A többnyelvű multimédia program segítségével a kor temetkezési szertartását ismerhették meg a 2700 éves rekonstruált halomsírban. A kiránduláshoz szükséges autóbuszt a helyi Cívis Klub Egyesület biztosította magára vállalva a költségeit. A programot a Matrica Múzeum készítette elő.
Az egyik legsikeresebb esemény a szombat este sorra kerülő gasztronómiai bemutató volt, melyen mindhárom település jellegzetes ételét kóstolhatták a résztvevők, fűszerezve mindezt magyar borspecialitásokkal. A gasztronómiai eseménynek helyet adó sátorban egyúttal kiállításra kerültek Brzesko városát bemutató fotók. A rendezvényt a Barátság Művelődési Központ bonyolította.
Sajnos a szovátai Szent Ferenc Árvaotthon vezetője nem tudott ellátogatni Magyarországra, de az intézmény képviseltette magát fiatal munkatársával, aki igyekezett minél több információra szert tenni itt-tartózkodása során a további tárgyalások megalapozásához.
Százhalombatta életében ez volt az első olyan testvérvárosi projekt, mely több intézmény, városlakó bevonásával valósult meg. A projektben való közreműködésért köszönetet mondtunk a négy általános iskolának, a szakközépiskolának, a vendégek számára otthonukat megnyitó városlakóknak, pedagógusoknak, a Sérültekért Alapítványnak, a Cívis Klub Egyesületnek, a VUK Sport Egyesületnek, a Matrica Múzeumnak, a Barátság Művelődési Központnak, a Városi Szabadidő Központnak, és nem utolsó sorban a Testvérvárosi Munkacsoport érintett tagjainak.
A vendégek jól érezték magukat, elégedettségüknek és örömüknek adtak hangot a programokat, és a barátságos fogadtatást, vendéglátást illetően. A gyerekek élményekkel gazdagon, fájó szívvel vettek búcsút új barátaiktól, és maguktól a szülőktől is.
A helyi televízió kisfilmet készített a legfontosabb programelemekről, melyből
1-1 példányt eljuttattunk a testvérvárosok részére is.