Szováta

Szováta viszonylag fiatal település, első írásos említése az 1578. évből származik. Maros megye legjelentősebb, Románia egyik legfontosabb fürdőhelysége. Az 1952-ben városi rangra emelt településnek jelenleg 10.200 lakója van. Első telepesei a fejedelmi kincstári tulajdonba vett sóaknák és sósvizű források őrzésére idetelepített sóőr családok voltak, akiknek Báthory Zsigmond erdélyi vajda 1587. szeptember 13-án, 6 éves adómentességről kiváltságlevelet ad. Ezt a kiváltságot Báthory Zsigmond is megerősíti.

Hotel Bradet

Hotel Bradet

A település gazdasági és társadalmi élete lassú és fokozatos fejlődést mutatott, lakosai a földművelésből, majd az erdőkitermelésből teremtették meg megélhetésüket. A gyors és látványos fejlődésre a sóstavak megjelenése teremtett lehetőséget, amelyek közül említésre méltók a Medve, Mogyorós, Zöld, Piros, Fekete tavak. Az első fürdőt Veres József hozta létre, a Géra nevet viselte, és a városhoz közel, a jelenleg épülő unitárius templom helyén terült el. A Medve tónak 1875 májusában kezdődik el a kialakulása, amely később Európa legnagyobb heliotermikus tava lett. A szovátai Felső Fürdő létrejötte Illyés Lajosnak köszönhető, aki felvásárolja a tó körüli területeket és villát épít. A fürdő, fokozatos fejlődése során, európai hírnévre tesz szert. A vendégfogadás a 1970-80-as években éri el csúcspontját, ekkor épülnek a nagy befogadóképességű szállók, valamint az új korszerű kezelőrészleg. A fürdő jótékony gyógyászati hatásai a reumatikus megbetegedések, a periferikus idegrendszeri betegségek, rehabilitációs folyamatok, nőgyógyászati megbetegedések – kiváltképpen a meddőség – kezelésében nyújtanak hatásos eredményeket. A jelenlegi helyzet hanyatlást mutat az 1970-80-as évekhez képest, nagyméretű infrastrukturális beruházásokra, korszerűsítésekre van szükség a város területén.

Lassú léptekben bár, de beindult az a fejlődési folyamat, mely előreláthatóan ahhoz vezet, hogy a fürdőtelep visszakapja régi fényét, hírnevét, melyet a fürdőgyógyászati kezelések magas színvonalának, valamint, a jórészt a két világháború között épült, faszerkezetű, különböző népi motívumokat felvonultató, fenyvesek övezte szép arhitekturájú villáknak, és nem utolsó sorban a Medve tónak köszönhet.

Valós reményekre jogosít a tény, hogy a Fürdővállalat állami privatizációs folyamata során a Danubius Rt. tulajdonosi érdekeltségébe került több szálloda és villa, valamint a Fürdőgyógyászati Központ. Az új tulajdonos érdeme, hogy európai szintű szolgáltatást nyújtó szállodarendszert alakított ki, a gyógykezeléseket, a teljesen átépített, rendbetett Kezelési Központban, főiskolai szinten képzett személyzet biztosítja.

Elengedhetetlen szükséglet a városhoz vezető utak, járdák, különösképpen a fürdőtelep infrastruktúrájának rendbetétele. Ennek érdekében az önkormányzat az ezen a területen elismert szakemberek segítségét kérte a fürdőtelep új területrendezési terve elkészítéséhez, melynek szerves részét kell képezniük a sóstavak és az ezt övező sóhegyeknek, mint természetvédelmi területeknek külön rendezési terve.

Megosztás: